Genbrugsfliser og natursten

Få en unik have med genbrugsfliser og natursten

Selvom det er vinter og tankerne på din haven synes fjernt, så er vinteren netop et godt tidspunkt at planlægge den kommende havesæson. Hvis du drømmer om at få en mere spændende have med et unikt udtryk, så bør du overveje at bruge genbrugsmaterialer.

Artikel skrevet af Jens Ole Hammer fra Hammer Hyggelige Haver

Jens Ole Hammer HammersHaver.dk

Jens Ole Hammer

Jens Ole Hammer er bosiddende i Randers og er indehaver af virksomheden ”Hammer Hyggelige Haver” Han er uddannet folkeskolelærer. Jens Ole Hammer har gjort det til sit speciale at inspirere mennesker til kreativ og spændende haveindretning på micro budget. Læs mere om Jens Ole Hammer på hjemmesiden HammersHaver.dk.

Der er mange fordele ved at bruge brugte fliser, når du skal i gang med at renovere din have. Der er penge at spare, og brugte fliser har den fordel, at de har patina. Brugen af naturressourcer er mindre, hvilket er en styrke for den gode samvittighed. Der er masser af annoncer i forskellige typer af medier, hvor folk gerne vil af med deres fliser uden beregning. Det kan være en tidsrøver at afhente fliserne. Derfor er det en god ide at undersøge mulighederne i dit lokalområde.

Nytænkning med gamle 70’er fliser

Det kan være lidt af en udfordring at lave noget originalt med udrangeret fliser som for længst er blevet umoderne. Men faktisk rummer de gamle fliser masser af potentiale til at lave noget som både er originalt og stemningsfyldt. Det kan være en god ide at bløde formerne på det du vil lave op, og kombinere med piksten i kanten.

Det kræver mod at lave noget, der ikke er lige, men tværtimod hakket og tandet i kanten. Det modsiger enhver håndværkers stolthed, men prøv alligevel at tænke ud af boksen. De hakkede og tandede kanter giver sammen med piksten et levende og organisk udtryk. Brug forskellige typer af belægning på små områder. Det styrke de overraskende elementer i dit haveanlæg. Lav små havegange og trapper. Det giver et godt blikfang, og opmærksomheden får en retning for beskueren.

Se billederne herunder og få et godt indtryk af, hvordan du rent faktisk kan bruge genbrugssten og natursten til at lave smukke belægninger.

hammers_hyggelige_haver_2

hammers_hyggelige_haver_9

hammers_hyggelige_haver_7

Få struktur på dine ideer og bliv din egen havearkitekt

Når du på de kolde og mørke vinteraftner sidder i din varme stue og skal til at planlægge det kommende forårs haveprojekt, skal du tænke over hvilke drømme og ønsker du har til din have. Det kan være en god ide at lave små skitser og tegninger. Hvis du synes det er svært at få overblik over din grund, kan det anbefales at finde et satellit foto af din parcel på eksempelvis google maps.

Ud fra et satellit foto er det nemt at lave en plantegning af din grund. Herefter er det bare at udfolde drømmene på papiret. Skal det være rigtigt fint kan du også lave en isometrisk tegning. En isometrisk tegning giver et godt helhedsindtryk af hvordan din kommende have vil komme til at se ud.

isometrisk tegning

Eksempel på en isometrisk tegning

Forberedelserne til det praktiske arbejde

Når du har udviklet på dine ideer, skal du i gang med realisere dit projekt. Når du har valgt at arbejde med genbrugsfliser, er det en fordel ikke at have for detaljerede planer for belægningstyper. Selve ideen med genbrug, er netop at bruge det du kan få fat i. Det er altid en fordel at finde nogle fliser som ligger i geografisk overskuelig afstand fra din bopæl. Transport af fliser kan hurtigt blive lidt af en tidsrøver, hvis afstanden bliver for stor. Sand og grus bestilles hjem fra byggemarkedet og leveres af en vognmand.

Brolægningsarbejdet

Der findes mange beskrivelser om, hvordan du lægger fliser. For en god ordens skyld laver vi lige en hurtig gennemgang her. Når du skal i gang med selve brolægningsarbejdet, er der nogle ting du skal være opmærksom på. Bl.a. er det vigtigt at sikre vandafstrømningen fra de brolagte områder. Laver du en belægning op af dit hus, skal overfladen på terrassen skråne væk fra huset, 1-1.5 cm. fald på 1 m. Når det drejer sig om belægning på områder, der skal bruges til gangarealer er brolægningsarbejdet ikke så indviklet.

1. Slå pæle i jorden og afmærk med snor havegangen eller terrassens sluthøjde.

Illustration_1_hammers_hyggelige_haver

2. Grav jord og græstørv væk. Der skal beregnes et sandlag på mindst 15 cm under fliserne. Når du er færdig med at grave, køres den bare jord over med pladevibrator.

Illustration_2_hammers_hyggelige_haver

3. Meningerne om nødvendigheden af stabilgrus er delte, når det drejer sig om områder, der kun skal bruges til gangarealer. Den grundige vil sige, at 10 cm. stabilgrus og 5 cm. sand er nødvendigt. Andre vil sige at 15-20 cm. sand er tilstrækkeligt, når der er tale havegange og terrasser.

Illustration_3_hammers_hyggelige_haver

4. Når sandlaget er kørt på, komprimeres der med pladevibrator igen.

Illustration_4_hammers_hyggelige_haver

5. Sandet rettes til med et bræt og to jernrør i siden.

Illustration_5_hammers_hyggelige_haver

6. Nu er du klar til at lægge fliserne.

Illustration_6_hammers_hyggelige_haver

7. En vinkelsliber er et godt værktøj at have ved hånden, når du skal til det kreative arbejde med at tilpasse belægningssten.

Illustration_7_hammers_hyggelige_haver

8. Til slut køres de nylagte fliser over med pladevibrator.

Illustration_8_hammers_hyggelige_haver